زبان انگلیسی را درست مطالعه کنید

 

چرا می‌خواهید زبان بیاموزید؟ چه چیزی می‌خواهید از مطالعه درست زبان انگلیسی یاد بگیرید؟ چگونه باید مطالعه کرد؟ مکالمه‌های روزمره؟ تست‌های کنکور؟ کلمه‌ها و اصطلاحاتی که در کامپیوتر و اینترنت به کار می‌رود؟ درک اخبار و فیلم‌ ها به زبان های خارجی؟ خواندن متن‌ های درک‌ مطلب؟ در چه سطحی می‌خواهید یاد بگیرید؟ پایه، متوسط، پیشرفته، تافل و…؟

 

نکات مهم برای یادگیری بهتر زبان

 

۱. از پایه شروع کنید.

 

اگر زبان انگلیسی‌ شما خیلی ضعیف است، از کتابهای پایه و ساده برای مطالعه زبان های خارجی مورد خود استفاده کنید. خجالت نکشید که از سطح بسیار پایین شروع می‌کنید. مهم این است که درست و اصولی شروع کنید ولی تا سطوح بالا و عالی ادامه دهید.

 

۲. در مطالعه درست زبان انگلیسی همراه پیدا کنید.

 

انتخاب یک دوست علاقه‌مند به زبان انگلیسی، یادگیری را برای شما در مطالعه درست زبان های خارجی آسان‌ تر و جالب‌ تر می‌کند و می‌توانید آموخته‌ های خود را با یکدیگر در میان بگذارید و با هم تبادل‌ نظر کنید.

 

۳. از این شاخه به آن شاخه نپرید.

 

کتابها، مطالب، نوارها و سی‌دی‌ های مورد علاقه خود را به دقت انتخاب کنید. هرچه بیشتر به موضوعاتی که مطالعه می‌کنید علاقه‌مند باشید، یادگیری برایتان جذاب‌ تر می‌شود. سعی کنید کتاب‌ ها و متن‌ هایی که برای مطالعه انتخاب می‌کنید ارتباط زیادی با زبان انگلیسی واقعی (Real English) داشته باشد. دائماً کتاب‌ ها و کلاس‌ های خود را عوض نکنید.

 

۴. انگلیسی را از طریق گوش بیاموزید.

 

اولین مرحله یادگیری زبان گوش‌ دادن (Listening) است. تا می‌توانید به نوارها و سی‌دی‌های صوتی و تصویری گوش کنید. گوش دادن به رادیو، تلویزیون و نیز تماشای فیلم و کارتون‌ های انگلیسی بسیار مهم است.

 

۵. حفظ کردن واژگان را متوقف کنید.

 

خواندن و حفظ کردن واژگان و کلمه‌ های یک زبان به تنهایی ارزش ندارد. واژگان زمانی ارزش و معنی پیدا می‌کنند که در قالب عبارت و جمله باشند. همیشه سعی کنید یک کلمه و اصطلاح جدید را در قالب عبارت و یا جمله‌ ای آسان یاد بگیرید.

 

۶. پرسیدن عیب نیست.

 

هرجا به مطلبی برخورد کردید که آن را نمی‌ دانید از معلم خود یا دیگران بپرسید. نگذارید سؤالات بی‌جواب شما روز به روز بیشتر و بیشتر شوند و به انبوهی از مجهولات تبدیل شوند. همیشه گفته‌اند سؤال کردن عیب نیست، ندانستن عیب است.

 

۷. یکی از راهکار های مطالعه درست زبان انگلیسی یادداشت‌ برداری است.

 

از سخنان مهم و نیز نوشته‌ های تخته کلاس و یا متون درسی‌ تان یادداشت‌ برداری کنید. یادداشت‌ های منظم و مرتب شده برای مرورهای بعدی به کارتان می‌آید.

 

۸. هر روز یاد بگیرید.

 

حتماً شنیده‌اید که می‌گویند زبان انگلیسی فرّار است. یعنی از مغز فرار می‌کند. این به آن دلیل است که ما از زبان های خارجی فرار می‌کنیم. اگر یادگیری و مطالعه برای ما یک عادت شود از آن لذت می‌بریم. مطالعه‌ روزانه حدود ۱۵ الی ۲۰ دقیقه به مراتب بهتر از هفته‌ ای یک روز و آن هم ۲ تا ۳ ساعت است. از یادگیری به صورت منظم و پیوسته ماندگار‌تر است.

 

۹. دهانتان را باز کنید.

 

به خود جرأت صحبت کردن بدهید. با دیگران ارتباط برقرار کنید. هر آنچه را یاد می‌ گیرید، صحبت کنید. از اشتباه کردن نترسید. خود انگلیسی زبانها نیز اشتباه می‌کنند.

 

۱۰. از اینترنت استفاده کنید.

 

بعضی از شبکه‌ ها و پایگاههای اینترنتی حاوی مطالب سودمندی برای زبان‌آموزان هستند.

 

۱۱. صبور باشید.

 

یادگیری زبان فرایندی تدریجی است. تصور نکنید که یاد گرفتن زبان انگلیسی با یک یا دو ماه کلاس رفتن حاصل می‌شود. زود مأیوس نشوید. به قول ضرب‌ المثل معروف: “کارها نیکو شود اما به صبر”. ضمناً فریب بعضی از آگهی‌های تجاری را که مدعی آموزش مکالمه زبان در ۱۰ یا ۱۵ جلسه و یا در خواب هستند را نخورید.

 

۱۲. آموخته‌هایتان را مرور کنید.

 

هر از چند گاهی مطالب گذشته را مرور کنید و آموخته‌ های خود را با دانسته‌ های قبلی پیوند بزنید. هرگز، در مطالعه درست زبان انگلیسی یادگیری را با کتاب‌ هایی که بدون  سی‌ دی است شروع نکنید. اینگونه کتاب‌ ها ارزش یادگیری ندارند. زبان انگلیسی دارای لهجه‌ های گوناگون است که فقط از طریق گوش‌ دادن زیاد پی به آنها خواهید برد.

در پایان ذکر این نکته ضروری است که مراحل درست یاد گرفتن زبان انگلیسی به ترتیب شامل؛ گوش دادن (Listening)، صحبت کردن (Speaking)، خواندن (Reading) و نوشتن (Writing) است.